Innowacyjne metody elektrostymulacji zewnętrznej i wewnętrznej w logopedii – podejście praktyczne

Uważność

Pełne angażowanie w proces terapeutyczny.

Relacja

Stworzenie  więzi, w której dziecko jest bezpieczne, dostrzeżone, ukojone i pewne.

Komunikacja

Charakteryzująca się responsywnością, zauważaniem i akceptowaniem uczuć oraz emocji dziecka.

Innowacyjne metody elektrostymulacji zewnętrznej i wewnętrznej w logopedii – podejście praktyczne

Szkolenie stacjonarne

Prowadzące:

Ewa Wojewoda – fizjoterapeuta, terapeuta manualny, fizykoterapeuta, specjalista tkanek miękkich i metod rehabilitacji powięziowej. Od ponad 10 lat wykorzystuje zabiegi elektrostymulacji w praktyce terapeutycznej z pacjentami o różnych wyzwaniach rozwojowych.

 Aleksandra Kaczyńska – neurologopeda, pedagog specjalny, terapeuta taktylny, specjalista wczesnej interwencji neurologopedycznej z ukierunkowaniem na pacjentów z wyzwaniami neuromotorycznymi w tym z padaczką.

Termin : 15.03.2024

Kwota : 1200 zł

9.00-17.00

Zapraszamy Państwa na szkolenie z zakresu elektroterapii i elektrodiagnostyki
w procesie logopedycznym. Poznają Państwo i nabędą umiejętności praktycznego wykorzystania prądów w usprawnianiu procesu terapeutycznego w dysfunkcjach takich jak: po operacji rozszczepu warg i podniebienia, zaburzenia napięcia mięśniowego, ślinienie,  dyslalia obwodowa, mowa nosowa (rynolalia), afazja motoryczna, dyzartria, wysiękowe zapalenie uszu, niedosłuchy, problemy
z pobieraniem, obróbką i połykaniem pokarmów, krztuszenie podczas jedzenia i picia, po adenotomii itd.

Terapia ta jest skutecznym uzupełnieniem leczenia logopedycznego i ortodontycznego. Zabieg elektrostymulacji dzięki odpowiednio dobranym parametrom wspomaga kompleksowe leczenie pacjentów z zaburzeniami logopedycznymi. Elektrodiagnostyka pozwoli Państwu ocenić pobudliwość nerwów i mięśni oraz zastosować odpowiedni proces terapeutyczny. Polega ona na przepływie prądu o bardzo niskim natężeniu przez mięśnie w celu usprawnienia ich funkcji. Elektroterapia oddziałuje na cały aparat artykulacyjny człowieka, wspomagając jego działanie. Zabieg pobudza do pracy włókna mięśniowe, wskutek czego następuje wzmocnienie siły, przyrost masy oraz objętości mięśni.

Forma praktyczna.

Każdy z uczestników otrzyma certyfikat uprawniający do przeprowadzenia podstawowych zabiegów z zakresu elektrostymulacji logopedycznej!

Bogate materiały terapeutyczne i kontakt z prowadzącymi-konsultacje w ramach wdrożenia elektrostymulacji do zabiegów logopedycznych.

Podczas szkolenia zaprosimy Państwa do zamkniętej grupy na Facebook’u celem dalszej praktyki klinicznej. Grupa „Elektrostymulacja w logopedii” – przyjęcie na podstawie odbytego szkolenia.

Uwaga! Konieczność posiadania elektrostymulatora i dedykowanych elektrod do podniebienia, języka, krtani i mięśni twarzy (zakup własny uczestnika w promocyjnej cenie)*.

Szkolenie przebiega etapowo:

I ETAP – przygotowanie wraz z materiałami e-learningowymi i zapoznanie się ze sprzętem

II ETAP – spotkanie stacjonarne – szkolenie stacjonarne

III ETAP – dalsza edukacja za pośrednictwem GRUPY „ELEKTROSTYMULACJA W LOGOPEDII” dostęp dożywotni J

Dodatkowo, macie Państwo możliwość dołączyć do MAPY TERAPEUTÓW.

Wytyczne do dołączenia:

– po odbytym kursie, przygotowanie STUDIUM PRZYPADKU pacjenta, z którym realizujecie zabiegi elektrostymulacji.

Studium przypadku – co powinno zawierać?

– materiał opisowy i film z wykonywanego zabiegu,

– opis powinien stanowić diagnozę pacjenta wraz z kwalifikację do zabiegów elektrostymulacji,

– film z wybranego fragmentu zabiegu pokazującego Państwa pracę.

Wspomniane studium przypadku należy odesłać na adres akaczynskalogo@gmail.com celem weryfikacji.

Nie ma limitu czasowego na przygotowanie studium przypadku.

Szczegółowy program szkolenia:

1.       Zapoznanie ze strukturami anatomicznymi (mięśnie, nerwy, powięzi) w aspekcie elektrostymulacji logopedycznej.

2.      Zapoznanie z odziaływaniem prądów małej częstotliwości.

3.      Prądy małej częstotliwości

a). elektrostymulacja

b). impulsy prostokątne

c). impulsy trójkątne

4.      Elektrodiagnostyka. Metody stosowane w elektrodiagnostyce układu nerwowo-mięśniowego.

5.      Aparaty do elektrostymulacji.

6.      Prąd małej częstotliwości w leczeniu porażeń krtani , fałdów, nerwów, niedowładów.

7.      Elektrostymulacja czynnościowa.

8.     Przezskórna stymulacja elektryczna (TENS — transcutaneous electrical nervestimulation).

9.      Metody i praktyczne zastosowanie elektrostymulacji podniebienia, krtani, warg, języka i m. twarzy i szyi.

10.  Metodyka zabiegów:

-elektrostymulacja dna jamy ustnej,

-elektrostymulacja języka,

– elektrostymulacja podniebienia twardego i miękkiego,

– elektroterapia stawu skoroniowo-żuchwowego wewnątrz jamy ustnej,

– elektrostymulacja krtani,

– elektroterapia zatok szczękowych i czołowych,

– aurikuloterapia (akupunktura ucha za pomocą prądu elektrycznego),

– elektrostymulacja mięśni:

-m. okrężnego warg,

-m. żwacz,

-m. jarzmowy większy,

– m. jarzmowy mniejszy,

– m. bródkowy,

– m.potyliczno-czołowy,

– mięsień okrężny oka,

– mięsień marszczący brwi,

– mięsień policzkowy,

– mięsień jarzmowy większy,

– mięsień śmiechowy,

– dźwigacz wargi górnej i skrzydła nosa,

– mięsień obniżacz wargi dolnej,

– mięsień obniżacz kąta ust,

– mięsień dwubrzuścowy,

– mięsień żuchwowo-gnykowy,

– inne mięśnie szyi.

11.   Wskazania i przeciwwskazania do stosowania prądów i elektrostymulacji

Elektrostymulacja ma szerokie zastosowanie w gabinecie logopedycznym poprzez wspomaganie takich problemów jak:

– ślinienie, po operacji rozszczepu warg i podniebienia, po resekcji krtani i języka opóźniony rozwój mowy, zaburzenia napięcia mięśniowego określonych mięśni,  dyslalia obwodowa, mowa nosowa (rynolalia), afazja motoryczna, dyzartria, wysiękowe zapalenie uszu, niedosłuchy, dysfagia, problemy z połykaniem pokarmów, krztuszenie podczas jedzenia i picia, po adenotomii, szczękościsk, rotacyzam, asymetrie twarzy, seplenienie międzyzębowe, zgrzytnie zębów, porażenia nerwów :twarzowego, trójdzielnego, językowo-gardłowego, porażenie fałdów głosowych, zaburzenia toru oddechowego, brak koordynacji ssanie-oddychanie-połykanie, asymetria wieku niemowlęcego, bóle odcinka szyjnego, migreny, zapalenia zatok, neuralgie, bóle obszaru potylicznego, szum w uszach.

Z elektroterapii mogą korzystać pacjenci z takimi jednostki jak:

-autyzm, mózgowe porażenie dziecięce, zespoły genetyczne, wcześniaki, stwardnienie rozsiane, udar, stwardnienie zanikowe boczne, choroby psychosomatyczne z objawami neurologicznymi, bolerioza, przepukliny miedzykręgowe i inni wg indywidualnych ustaleń.

*Warunkiem koniecznym jest posiadanie elektrostymulatora TENS/ EMS  wraz z dedykowanymi elektrodami do elektrostymulacji wewnętrznej i zewnętrznej (możliwość posiadania własnego sprzętu wraz z dedykowanymi elektrodami złącze PIN 2mm zasilanego przez baterie lub przenośny akumulator). Zestaw szkoleniowy będzie można nabyć w promocyjnej cenie od producenta. Po potwierdzeniu uczestnictwa w kursie zostanie wysłany do Państwa link i hasło w celu nabycia zestawu szkoleniowego w promocyjnej cenie.

Rekomendowany elektrostymulator:

Aparat ECO 54 (tańsza opcja)

Elektrostymulator ECO54 posiada programy z zakresu TENS i EMS, a także programy symulujące masaż. Sprawdza się głównie w leczeniu bólu ostrego i przewlekłego o umiarkowanym nasileniu oraz do stymulacji mięśni. Programy EMS – stymulujące mięśnie można używać zarówno w przypadku mięśni osłabionych lub objętych niedowładem, jak i do treningu zdrowych mięśni. 

Model ECO54 posiada 51 gotowych programów i 8 programów manualnych do ustawiania własnych parametrów. 

ECO54 jest zasilany akumulatorowo. Elektrostymulator jest wyposażony w dwa kanały, a każdy z nich posiada odrębną regulację natężenia. Aparat jest niewielki i ma ergonomiczną budowę. Wyposażony jest również w klips do noszenia przy pasku. Dzięki temu sprawdza się doskonale np. w podróży.  Posiada duży, czytelny wyświetlacz podświetlany na niebiesko. Elektrostymulator ECO54 jest wyposażony w unikalną blokadę, zabezpieczającą przed wypadaniem przewodów. Funkcja blokady programu manualnego, która uniemożliwia zmianę parametrów. Wybrany program staje się domyślny. Takie rozwiązanie zapobiega przypadkowej zmianie parametrów ustawionych np. przez lekarza lub fizjoterapeutę. Blokada klawiatury po 10 sekundach bezczynności. Elektrostymulator sprzedawany jest w oryginalnym czarnym etui.

Rekomendowany w logopedii do:

– gabinetów logopedycznych,

– poradni logopedycznych,

– przedszkoli,

– szkół,

– ośrodków wczesnej interwencji,

– wczesnego wspomagania rozwoju.

Aparat Eco100 (droższa opcja)

Elektrostymulator ECO100 to bardzo wszechstronny i uniwersalny model 5w1 – generujący 5 rodzajów prądów: TENS, EMS, prądy interferencyjne (IFS), masaż i mikroprądy (MET). Doskonale sprawdza się w leczeniu bólu zarówno ostrego, jak i przewlekłego, nawet o dużym nasileniu. ECO100 z powodzeniem może być stosowany także do odbudowy mięśni osłabionych lub zanikających a także do treningu zdrowych mięśni. Oprócz 63 gotowych programów, w pamięci urządzenia można samodzielnie ustawić i zapamiętać 12 programów manualnych. ECO100 może być zasilany akumulatorowo (ładowane w ładowarce zewnętrznej) lub przy użyciu zasilacza sieciowego. ECO100 jest wyposażony w dwa kanały elektrostymulacji, które mają odrębną regulację natężenia prądu. Aparat ECO100 jest niewielki, posiada ergonomiczną budowę, a dodatkowo wyposażony jest w klips do noszenia przy pasku. Posiada duży, czytelny wyświetlacz podświetlany na niebiesko. 
Elektrostymulator ECO100 jest wyposażony w unikalną blokadę, zabezpieczającą przed wypadaniem przewodów. Funkcja blokady programu manualnego, która uniemożliwia zmianę parametrów. Wybrany program staje się domyślny. Takie rozwiązanie zapobiega przypadkowej zmianie parametrów ustawionych np. przez lekarza lub fizjoterapeutę. Blokada klawiatury po 10 sekundach bezczynności.

Rekomendowany w logopedii do:

– gabinetów logopedycznych,

– poradni logopedycznych,

– przedszkoli,

– szkół,

– ośrodków wczesnej interwencji,

– wczesnego wspomagania rozwoju

A ponadto do:

– oddziałów chirurgii szczękowo-twarzowej,

– bezpośrednich sytuacji po incydentach/urazach mechanicznych m.in. na oddziałach neurologicznych,

– na oddziały geriatryczne,

– bezpośrednio po wypadkach – w pierwszych okresie terapii (do 2 miesięcy po wystąpieniu incydentu).

Warunki wstępne do odbycia kursu:

– posiadanie sprzętu (mail z kodem rabatowym zostanie wysłany do Organizatora przed kursem, a Organizator przekaże Państwu),

– zestaw szkoleniowy wraz z kodem rabatowym zawiera: elektrostymulator oraz dedykowane elektrody, w tym elektrody samoprzylepne oraz elektroda „rękawica” i elektroda punktowa (labilna) i ew. inne w zależności od dostępności,

– zapoznanie się i przeczytanie instrukcji obsługi aparatu wraz ze wstępnym uruchomieniem aparatu przed szkoleniem,

– zapoznanie się z cyklem filmów szkoleniowych (filmy udostępniamy na tydzień przed szkoleniem i pozostają do Państwa dyspozycji jeszcze przez 30 dni po odbytym szkoleniu),

– zapoznanie się z anatomią i fizjologią kompleksu ustno-twarzowego opierając się o udostępnione filmy oraz własną wiedzę.

Zagadnienia do przypomnienia: unerwienie kompleksu ustno-twarzowego, przebieg XII nerwów czaszkowych, mm.mimiczne i ich funkcje, kierunki skurczu, mm.żwacze, mm.skroniowe, mm.skrzydłowate boczne i przyśrodkowe, mm.mostkowo-obojczykowo-sutkowe, mm.dna jamy ustnej i funkcje, mm.własne języka, mm.pionizujące język). Do nauki polecamy ogólnodostępne atlasy anatomiczne.

Nasze szkolenie oparte jest w zakresie anatomii o następujące dwa podstawowe źródła anatomiczne:

A.I. Kapandji „Anatomia funkcjonalna stawów. Tom 3”. Wyd. Edra Urban&Partner.

Atlas anatomiczny „Prometeusz. Głowa, szyja i neuroanatomia, trzeci tom z serii PROMETEUSZ Atlas anatomii człowieka”. Wersja angielsko-polska.

Na szkolenie prosimy przynieść:

– żel do usg

– kisiel (niewielka ilość)

– rękawiczki jednorazowe – kilka sztuk

– oczyszczona cera, twarz odtłuszczona,

– lusterko,

– plastry do podklejenia elektrod, bez opatrunku – mogą być te do kinesiotapingu (do kupienia m.in. na www.orteo.pl) + nożyczki

Wręczenie certyfikatów.

Całą kwotę należy przesłać w dniu zapisu  na szkolenie.

Nr konta : Zrelacjonujmy 97 1090 2590 0000 0001 5530 6212 

Uczestnik  przed terminem szkolenia otrzyma  e-maila z informacjami dotyczącymi miejsca szkolenia. 
W razie wątpliwości oraz pytań zachęcam do kontaktu: agnieszkastefaniakszolyga@gmail.com
Tel . 600-923-353 

Poznaj naszą ofertę szkoleń

Skontaktuj się z nami

W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

Agnieszka Stefaniak-Szołyga tel. 600 923 353