Diagnoza spektrum autyzmu (ASD) w Kids Care
Uważność
Pełne angażowanie w proces terapeutyczny.
Relacja
Stworzenie więzi, w której dziecko jest bezpieczne, dostrzeżone, ukojone i pewne.
Komunikacja
Charakteryzująca się responsywnością, zauważaniem i akceptowaniem uczuć oraz emocji dziecka.
Diagnoza spektrum autyzmu (ASD) w Kids Care
Czy moje dziecko może mieć autyzm?
To pytanie, po którym najczęściej u rodzica pojawia się mnóstwo wątpliwości oraz niepokój.
Tymczasem, wczesna diagnoza oraz zindywidualizowany plan wsparcia stanowią klucz do zapewnienia dziecku odpowiednich warunków, tak, aby mogło rozwijać się harmonijnie i szczęśliwie!
Choć wiele objawów wskazujących na zaburzenie neurorozwojowe, jakim jest spektrum autyzmu, może manifestować się w nieoczywisty sposób (m.in. w zależności od wieku, płci, indywidualnych cech i temperamentu dziecka oraz ewentualnych zaburzeń współistniejących), poniżej wskazujemy pewne charakterystyczne zachowania, które mogą świadczyć o konieczności konsultacji z psychologiem-diagnostą.
1. Podejrzenie spektrum autyzmu u dziecka – na co zwrócić uwagę i kiedy udać się do specjalisty?
• Zaburzenia sensoryczne: nadwrażliwość lub niedowrażliwość sensoryczna – m.in. trudności z tolerowaniem głośnych dźwięków, ostrego światła, wybiórczość pokarmowa, nadwrażliwość na dotyk (niechęć do określonego typu tkanin, metek w ubraniach, obcisłych spodni czy rajstop, czy też odwrotność – prośby o noszenie tylko i wyłącznie bardzo obcisłych części garderoby).
2. Diagnoza spektrum autyzmu w Kids Care – na czym polega? W przypadku diagnozy ASD konieczne jest indywidualne dopasowanie oddziaływań (kwestionariuszy, narzędzi) do charakteru trudności dziecka, jednak podstawę procesu stanowią:
• Spotkanie wstępne – obserwacja, podczas której specjalista zapoznaje się z dynamiką zachowania dziecka, a następnie podejmuje decyzję o wskazaniach do pogłębienia diagnostyki,
W Kids Care badanie przeprowadzane jest przez dwóch certyfikowanych diagnostów ADOS-2, w celu rzetelnej oceny.
Uwaga! Po otrzymaniu opinii specjalistów Kids Care po procesie diagnostycznym, wymagany jest kontakt z lekarzem specjalistą, pozwalający na ostateczne potwierdzenie diagnozy, a także dokumentów niezbędnych w szkole i/lub innych placówkach.
3. “Mamy diagnozę, co robić?”
Diagnoza ASD u dziecka umożliwia przede wszystkim nazwanie i określenie występujących u niego trudności, co przekłada się na skuteczniejszy dobór metod wsparcia, jakim można go otoczyć (m.in. indywidualna psychoterapia, Trening Umiejętności Społecznych, logopedia , terapia integracji sensorycznej).
Do najczęstszych obszarów pracy dziecka ze specjalistą należą m.in. nauka regulacji emocji w zdrowy sposób, zastępowanie zachowań agresywnych, rozwijanie umiejętności komunikacyjnych i emocjonalno – społecznych, czy też redukcja stresu i lęku.
Poznaj naszą ofertę szkoleń
Skontaktuj się z nami
W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.
Agnieszka Stefaniak-Szołyga tel. 600 923 353